Tolerancijos savaitė – „Kuriame Tolerancijos namą“

Kiekvienais metais lapkričio 16 d. minima tarptautinė Tolerancijos diena. Šių metų Tolerancijos dienos simbolis – Tolerancijos namas.

Lopšelio-darželio „Saulutė“ bendruomenė taip pat paminėjo šią dieną bei prisiminė, kas yra tolerancija ir kodėl yra svarbu būti tolerantiškiems. Lapkričio pirmąsias savaites skyrėme pokalbiams, diskusijoms grupėse apie tolerancijos žodžio reikšmę, skaitėme pasakas, aptarėme jų prasmę, gilinomės į tolerancijos dienos simbolį – „Tolerancijos namą“. Su mokytojomis vaikai diskutavo, ar jų darželio grupė (vaikai, tarpusavio bendravimas) – tarsi namelis – yra tolerantiškas kitam?Visi kartu įsivaizdavome jo viziją, kaip jis turėtų atspindėti mūsų kiekvienos grupės savitumą, jos bendruomenės narius, kartu kūrėme, statėme, gaminome, dekoravome Tolerancijos namą. Vaikai kartu su šeimos nariais, tėveliais gamino savo simbolines lėlytes, kurios atspindi mus pačius, mūsų išskirtinumus. Ir vėliau jas patalpino pagamintuose nameliuose. Džiaugiamės aktyviu tėvelių įsitraukimu.

Darželio pramogų salėje visi susitikome paminėti Tolerancijos dieną bei pakvietėme pasigrožėti Tolerancijos namų paroda. Šventės metu socialinė pedagogė Kristina Trumpauskaitė ir psichologė Vida Misiūnienė vedė užsiėmimus – pokalbius su vaikais. Diskutavo, ar vaikai pastebi, atkreipia dėmesį į žmonių emocijas, tarpusavio santykius, tolerancijos/ netolerancijos atvejus. Vaikams patiko patyriminiai – siužetiniai žaidimai apie pagalbą kitiems (pvz. neregiui, turinčiam judėjimo sunkumus).

Vaikai žaidė su emocijų lėlėmis ir emocijų kamuoliais, „keliavo“ su parašiutu, žaidybinių diskusijų metu atkreipė dėmesį į tai, jog bet kuris namas yra „gyvas“ todėl, kad jame gyvena žmonės, kurie yra skirtingi savo išvaizda, pomėgiais, įpročiais. Taip pat skirtingi ir savo jausmais bei patiriamomis emocijomis. Visi turi teisę būti kartu, nors kartais būna liūdni, linksmi ar pikti.

Meninio ugdymo (muzikos) mokytoja Dalia Urbonavičienė pakvietė vaikus susiburti į draugystės ratą šokiui bei sudainuoti jų mėgstamą dainą apie draugus.

Kuo anksčiau vaikai supras ir žinos tolerancijos žodžio reikšmę, tuo daugiau tolerancijos bus mūsų visuomenėje.

 

Tolerancijos savaitės organizatorės – psichologė Vida Misiūnienė, socialinė pedagogė Kristina Trumpauskaitė, meninio ugdymo (muzikos) mokytoja Dalia Urbonavičienė.