Kauno lopšelis-darželis “Saulutė” įgyvendina Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros organizuojamą Šviečiamąją gyvulininkystės programą (Programa), kurios tikslas – skatinti vaikų ir jaunimo susidomėjimą gyvulininkyste.
Įgyvendinant Programą vaikai ir jaunimas bus supažindinti su:
- visomis Lietuvoje paplitusiomis tradicinėmis gyvulininkystės šakomis: pienine ir mėsine galvijininkyste, kiaulininkyste, paukštininkyste, arklininkyste, avininkyste, ožkininkyste, kailine žvėrininkyste, triušininkyste ir bitininkyste, jų produktais, su saugomomis senosiomis Lietuvos ūkinių gyvūnų veislėmis;
- darnios gyvulininkystės principais (gyvūnų gerove, šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimu, aplinkosaugos ir ekologijos principais ūkiuose, ūkių modernizavimu ir skaitmenizavimu, tvariu maisto vartojimu ir atliekų tvarkymu, švaria energetika ir kt.) įgyvendinant tvaraus ekonomikos augimo strategiją – Europos žaliąjį kursą;
- gyvulininkystės specialistų rengimu bei darbo šioje srityje galimybėmis.
Daugiau informacijos https://zum.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/mokslas-mokymas-ir-konsultavimas/svieciamoji-gyvulininkystes-programa-vaikams/svieciamoji-gyvulininkystes-programa
PROGRAMOS ĮGYVENDINIMAS
Teminė valandėlė – kas yra arklininkystė?
Vaikai supažindinami su nauja šviečiamosios gyvulininkystės programa, arklininkystės šaka. Apžiūri ir savarankiškai analizuoja gautas knygeles. Diskutuoja tarpusavyje, dalinasi jau turimomis žiniomis apie arklius ir arklininkystę. Žiūrint parengtą filmuką susipažįsta ir su kitomis gyvulininkystės šakomis, naudojimais terminais.
Naudojant programos pateiktis vaikai gilina žinias apie arklio kūno dalių pavadinimus, mitybos įpročius, teikiamą naudą žmonėms. Atliekamos užduotys iš užduočių knygelės išsprendžiant labirintą. Organizuojamos papildomos veiklos su išmaniąja lenta. Vaikai ieško vienodų šešėlių, paveikslėlių pradžios ir pabaigos, skaičiuoja arklius. Žaidžia gyvulininkystės žaidimus naudodamiesi planšetiniu kompiuteriu.
Veikla tęsiama fizinio judrumo pratimais. Edukaciniame filme vaikų dėmesį patraukė arklių įveikiamos kliūtys, dėl to sukonstruotas kliūčių ruožas darželio oro jogos salėje.
Teminė valandėlė baigiasi lauko miško erdvėje. Vaikai spalvina knygelę ,,Augink, rūpinkis, mylėk‘‘.
Naminių gyvūnų paroda
Įgyvendinant Šviečiamosios gyvulininkystės programą į mūsų darželį atvyko ūkinių gyvūnų paroda su šviečiamąja programa. Renginio metu vaikai turėjo galimybę gyvai susipažinti su ūkyje gyvenančiais smulkiaisiais gyvūnais bei daugiau sužinoti apie jų gyvenimo būdą, mitybą, naudą žmogui.
Vaikams buvo pristatyti mažieji ūkio gyventojai: šinšila, triušiukai, vištytė su gaideliu, putpelės, antys ir balandžiai. Vaikų džiaugsmui, gyvūnėliais galėjome ne tik pasigrožėti, bet ir paglostyti bei pamaitinti. Vaikai stebėjosi skirtingų dydžių paukščių kiaušiniais, spėliojo, kieno jie galėtų būti.
Renginio pabaigoje atvyko Programos simbolis Veršelis, kuris pavaišino vaikučius skaniomis morkytėmis. Vaikai smagiai ir prasmingai praleido laiką kartu su savo draugais.
Edukacija apie bites
Bitininkystė-vaikams galbūt artimiausia tema kalbant apie gyvulininkystę. Mato senelis – bitininkas. Berniukas papasakojo, kaip senelis prižiūri bites, kopinėja medų. Kartu stebėjome nuotraukas ir mokomąjį filmą apie bites. Vaikai atliko darbelį “Bitučių aplikaciją”.
Avytės
Šioje veikloje vaikai susipažino su avimi. Pokalbių metu išsiaiškinome, jog keletas vaikų matė jas gyvai ūkiuose, kiti- tik per televiziją ar kompiuteryje. Vaikai įvardijo, kuo avis naudinga žmogui. Atkreipė dėmesį kad žodis VILNA skamba taip kaip auklėtojos vardas VILMA. Kartu apžiūrėjome avies vilnos pluoštą siūlų kamuolį ir mezginį. Vilnos pluoštas buvo švelnus, o siūlai šiurkštūs. Stebėdami mezginį vaikai susipažinti su virbalais. Viena mergaitė pamėgino megzti ir sužinojo, kad tos kilpelės ant virbalo vadinamos akimis. Veiklos pabaigoje vaikai kūrė meninį darbelį Avis.
Išvyka į perlinių danielių parką
Rugsėjo 27 d. vaikai keliavo į netoli Kauno esantį „Perlinių danielių parką“.
Nuostabioje miško apsuptyje esančią vietą vaikai keliavo labai susidomėję – kas tie danieliai ir dar „perliniai”? Daugiau apie šiuos elnių šeimos gyvūnus – perlinius danielius – susipažinome nuvykus pas juos į svečius.
Danielius vaikai vaišino morkomis, obuoliais, kopūstais, riešutais, maitinome iš rankų
Ten sutikome ir kitų gyvūnų, labiau pažįstamų – triušiukų, kuriuos taip pat vaišinome morkytėmis bei kopūstų lapais, manais gyvūnai mums davė teigiamų emocijų bei galimybę mokytis nuoširdumo, supratingumo, atsidėkojimo vienas kitam.
Buvo nuostabiai įdomi ir jaudinanti išvyka gamtos apsuptyje…
Triušininkystė
Triušininkystė- vaikai daugiau žino dekoratyvinį triušiukų auginimą. Ekskursijoje teko pamatyti triušius iš arti, juos paglostyti ir pamaitinti. Taip pat įgijo žinių ir apie kitam tikslui auginamus triušius. Tai- naminiai triušiai,auginami mėsai. Vaikų mintys kam auginami triušiai:
Kad valgytų morkas(Matas).
Kad būtų mieli ir galėtume grožėtis. (Ignė).
Kad galėtume glostyti ir džiaugtis. ( Amelija).
Keletas vaikų pasakė, kad valgė ir triušienos, kad tai sveika mėsytė.
Vaikai atliko darbelį- “Triušiukai”( lipdymas iš plastilino).
Priemonės:
Enciklopedija, edukaciniai filmukai, knygelės, pasakojimai, diskusijos iš patirties.